Ekonomi

Trabzonlu Kuyumcuların Sevgililer Günü’nden Beklentileri Düşük

Trabzon’daki kuyumcular, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde sevdiklerine takı alacak cesur erkekleri bekliyor. Kuyumcular, 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde işlerinin daha hareketli olduğunu ancak bugün sevgilisi için takı takanların sayısında azalma yaşandığını söyledi.

Trabzon Kuyumcular Caddesi’nde hizmet veren kuyumculardan Zekeriya Tonyalı, “Günümüz ekonomik koşullarında 14 Şubat Sevgililer Günü geçmişe göre ciddi anlamda düştü. Vatandaşlar daha fazla yatırım arayışına girip farklı alanlara yöneldiğinden dolayı, Kuyumcuyum, 14 Şubat’tan pek beklentim yok. Eskiden 14 Şubat Sevgililer Günü’ne daha fazla prestij verilirdi ama şu anki durum o kadar da değil. Altın fiyatının ve emeğin değerinin artması, Her şeyi olumsuz etkiledi. Mevcut işlerimiz geçmişe göre yüzde 70 azaldı. Vatandaşlar altını daha çok yatırım amaçlı kullanıyor. “Sevgililer Günü’nde genellikle ince yüzük, kolye ve bilezikler fiyatı daha ekonomik olduğu için tercih ediliyor. Fiyatlar 3 bin TL’den başlıyor, 7-8 bin TL arasında değişiyor” dedi.

Kuyumculardan Levent Çelikoğlu, bu aralar piyasaların sakin olduğunu kaydederek, “Bu aralar piyasaların sakin olduğunu söyleyebiliriz. Geçen yıla göre işlerimiz biraz azaldı, büyük bir hareket görmedik. Daha çok yatırım hedefli ürünlere yönelik. Genellikle bilezik ve gram altına yatırım yapılıyor. Bütçeye göre küçük ikramlıklar da tercih ediliyor.” “Her bütçeye uygun mücevher var ama vatandaş daha çok yatırım yapma eğiliminde. Pırlantanın fiyatı 15-20 bin TL arasında değişiyor. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde ince bir kolyenin fiyatı 2 bin 3 TL. Olmayan bir ürün. çok gösterişli” dedi. – TRABZON

manyas-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu