Haber

Yörükler Antalya’da temsili olarak göç etmişlerdir.

Mehmet ŞENTÜRK / ANTALYA (İGFA) –Antalya’nın Kumluca ilçesinde bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Tarım ve Seracılık Şenliği kapsamında “Yörük göçü” etkinliği düzenlendi.

Yörüklerin göçlerinin temsil edildiği etkinlikte, klasik kıyafetler giymiş mahalle sakinleri, geçmişte kullanılan tarım aletleri, at, eşek, deve, keçi, koyun sürüsü ve köpeklerle kortej halinde yürüdü. Temsili göçe katılanlar, iki kilometrelik yürüyüşün sonunda Karatepe Stadı’na ulaştı.

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na festival açılış çelengi takdim etti. Köleoğlu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle Tarım ve Seracılık Şenliği’nde bazı etkinlikler yapmayacaklarını bildirdi.

Faaliyetin Yörük kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu belirten Köleoğlu, “Yöre halkımız, çiftçimiz, yörüklerimiz bir yıl serada, tarlada çalıştı, yoruldu. Bugün biz Her yıl düzenlediğimiz Tarım ve Seracılık Şenliğimizi göçebe göçümüzle başlattık. Halkımız kendi kültürünü yaşatmak istiyor. Onun adına bu göçü kendisi organize etti. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” söz konusu.

Karatepe Stadı’ndaki göçebe kortejinin sona ermesinin ardından protokol üyeleri, göçebe çadırlarını ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti.

fethiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu